ikona článku

Komunitní vycházky

V minulém roce jsme zahájili přípravu společných komunitních vycházek po Týně nad Vltavou a okolí. Původně jsme plánovali nejméně každý měsíc výpravu za poznáním známých i neznámých míst Vltavotýnska.
Vzhledem k epidemiologické situaci na podzim a v zimě 2020-2021 jsme tento projekt změnili na zveřejňování zajímavých míst našem facebooku a přidávali jsme průběžně tipy na výlety.
Do jejich aktuálního přehledu můžete nahlédnout i v našem článku. (témata budou pravidelně aktualizována).

Vltavotýnské výhledy - Na Kohoutě

Komunitní vycházky

Tentokrát vás vyšleme na víkendovou vycházku nad město Týn nad Vltavou. Pokud chcete získat skutečný nadhled, podívejte se na vše z dálky...

Vaše trasa může začínat například v Havlíčkově ulici naproti bývalým kasárnám, kde vyšplháte panelkou až na Kohout. Odtud se můžete potěšit nejen výhledem na temelínské chladící věže, ale pokud kousek sestoupíte, otevře se vám výhled na panorama města. Z Kohoutu můžete opatrným přejitím silnice dojít na Červený vrch, odkud uvidíte Týn nad Vltavou zase z trošku jiného úhlu. Trasa vás může zavést až do Bohunic k zastávce nebo lesem až k Fišeráku a zpět do Týna. Místní znají i zkratky z Červeného vrchu zpět do města. Pokud se vám nechce procházet úplně celou trasu, pomůže i přiblížení autem a krátký vyhlídkový okruh po místních vrcholech.

Rybník za gymnáziem

Komunitní vycházky

Téma tipu na "komunitní vycházku" na poslední lednový víkend je okolí vltavotýnského gymnázia a Domova sv. Anežky, kaple sv. Anežky i pastevního areálu. Úkolem je najít původně ztracený a v roce 2019 znovu obnovený rybník za gymnáziem. Vodítka jsou na fotkách na fb KC Vltavotýnsko :-).

 

Park Valy Pastviny

Komunitní vycházky

Další tip na komunitní vycházku (zatím individuálně, doufejme, že někdy společně :-)) se týká úplně nového parku Valy Pastviny. Pro ty, kdo neví, kde to je, se stačí vypravit do areálu bývalých Jaselských kasáren na Malé Straně a dva výrazné kopečky s parkovou úpravou umístěné za barevným bytovým domem nemůžete minout. Úplný potenciál tohoto místa budeme moci využít spíše v klimaticky příznivějších měsících, ale už teď se můžete pokochat výhledem na město, proběhnout se po točitých cestičkách. Město Týn nad Vltavou v roce 2021 park ještě dovybaví například velkou skluzavkou a lávkou mezi vrcholy valů, v zimě by to mohl být báječný svah na sáňkování.

Potahová stezka podél levého břehu Vltavy (proti proudu a zpět)

Komunitní vycházky

Výchozím bodem pro napojení na historickou potahovou stezku je Solnice na Malé Straně. Můžete se držet červené turistické značky a projít kolem Vltavy až k Hněvkovickému jezu a případně pokračovat nad chatami v Hněvkovicích na levém přehu až k Hněvkovické přehradě. Na cestě si nezapomeňte všimnout několika stromů ořešáku černého - poznáte je zejména podle spadaných plodů s typickou kresbou.

Vodní park Hlinky a Cesta Ke Staré vodárně podél Hlineckého potoka

Komunitní vycházky

Vodní park Hlinky pod Hlineckým sídlištěm i trasa podél Hlineckého potoka nabízí relaxaci i krásnou přírodu. Podél cesty je řada posezení i cvičební prvky pro workout. Pokud dojdete až ke Staré vodárně, je možné posedět u táboráku a vrátit se pak stejnou cestou zpět, nebo projít přes Smilovickou alej do Veselské ulice na Hlineckém sídlišti.

Na rozhlednu a soutok Vltavy a Lužnice

Komunitní vycházky

Další výpravou je Semenec a jeho okolí. Vystoupali jsme od Sokolovny Alejí Míru k vyhlídkám na Semenci - na Vltavu a město je vidět nejen z rozhledny, ale i z další vyhlídky nad řekou ve směru k soutoku (asi 150 m od rozhledny). Směřovali jsme na soutok Vltavy a Lužnice, abychom se pak vrátili do Přírodovědného muzea Semenec (pozor na otvírací dobu - viz www.muzeumsemenec.cz).

Nádherný okruh přírodou s informačními tabulemi je Naučná stezka Semenec. Hezká je také Modřínová stezka se studánkou a posezením.

Výprava za historií Týna nad Vltavou (po týnských infotabulích)

Komunitní vycházky

První z našich vycházek se týká dějin města. Důležitá místa i poutavé příběhy jsou popsány na infotabulích rozmístěných po městě. S první skupinkou nadšenců, kteří s námi v září testovali trasu, jsme prošli od parkoviště Pod kostelem přes náměstí Míru (muzeum, kostel sv. Jakuba) na Vinařické náměstí,  do ulice Ke Hradu, na otáčivé hlediště a zpět Pivovarskou ulicí na nábřeží Vltavy (téma mlýnů, solnice apod.).

Naše záludná otázka: komu byl zasvěcen dnes už neexistující kostel původně umístěný v prostoru, kde je dnes Vinařické náměstí?

Infotabulí je ve městě a například také v Kolodějích nad Lužnicí více. Znáte je všechny?