ikona článku

Miroslav Petřík: Malý výběr z tvorby - unikátní výstava v oknech Komunitního centra

Specifická doba si žádá speciální akce. Naši výzvu vystavit v svá díla v oknech Komunitního centra Vltavotýnska přijal vltavotýnský výtvarník Miroslav Petřík. V době, kdy jsou omezeny všechny kulturní akce, chceme znovu přiblížit výtvarné umění do našich životů. Miroslav Petřík byl současně naším virtuálním hostem v projektu Zajímaví lidé Vltavotýnska. Výstavou jeho grafik, akvarelů a litografií bychom chtěli představit i jeho práci.

Projekt "Okna plná umění"
Miroslav Petřík - "Malý výběr z tvorby".
Výstava grafik, akvarelů a kreseb v oknech Komunitního centra Vltavotýnska.
1.4. - 25. 4. 2021 (výstava může být prodloužena)

Máme pro vás v Komunitním centru Vltavotýnska cíl jarních vycházek - projekt "Okna plná umění".
Jsme velice rádi, že můžeme prezentovat díla jednoho z našich důležitých hostů - výtvarníka Miroslava Petříka, pod názvem "Malý výběr z tvorby".

Výstavu grafik, akvarelů a kreseb jsme umístili do oken našeho centra v Jiráskově ulici 39 (za náměstím Míru) v Týně nad Vltavou.

Rádi bychom, abyste se zastavili a měli možnost si v klidu prohlédnout jeho tvorbu s motivy z cest anebo i z Týna nad Vltavou.
Výtvarných prací jsme vystavili celkem 14 a 2 bonusové - tyto dvě grafiky (litografie a lept kolorovaný akvarel) s motivem hudební rezonance zahlédnete jen v pracovní dny - v době, kdy je Komunitní centrum otevřené...
Více o Miroslavu Petříkovi: www.miroslavpetrik.cz 

 

 

Miroslav Petřík

Zajímaví lidé Vltavotýnska 2021

Je nám velkou ctí, že naším dnešním hostem ve virtuálním komunitním křesle pro hosta mohl být výtvarník, judista a dlouholetý ředitel MěDDM, Miroslav Petřík.
Míru Petříka známe jako aktivního člověka, kterému se úspěšně podařilo propojit řadu aktivit od uměleckého výtvarného tvoření až po sport. Je schopný organizátor sportovních soutěží a kulturních akcí jako jsou mezinárodní soutěže v grafice a tzv. Dívánek, výtvarného happeningu pro mládež. Co možná mnozí netuší je to, že dosáhl velkých úspěchů nejen v České republice, ale i v zahraničí grafickou tvorbou exlibris /knižní značka/, malá grafická forma.
Ptali jsme se ho, co ho baví a čím naplňuje svůj volný čas. Zde je jeho vyjádření:
Svůj volný čas se na první pohled snažím naplňovat různorodými činnostmi, ale výtvarná tvorba a trénink „umění juda“ jsou pro mě naprosto identické aktivity. Mám rád hudbu, což se odráží i v mé výtvarné činnosti. Nejraději poslouchám blues, cimbálovku a jazz. Velmi mě těší lidové umění a vše co má znaky kvality, profesionality a osloví mě svou přesvědčivostí a duchem. Ať už je to hudba, obraz, architektura, nebo design. Ve svých výtvarných pracích propojuji hudební a přírodní motivy. V současné době se věnuji převážně grafice, kde využívám techniku leptu a suché jehly. Příležitostně maluji olejem, akvarelem a v přírodě i pastelem. Osobní způsob vyjadřování, který rozvíjím od počátku své tvorby, je transformace pocitu a nálady daného motivu do barevné rezonance. Asi je to propojení uměleckých směrů orfismu a kubismu. Jsem také členem Spolku sběratelů a přátel exlibris, pracuji v jeho výboru. Při světovém kongresu exlibris v Praze v roce 2018 jsem měl tu čest být organizátorem i porotcem jedné z největších mezinárodních soutěží exlibris, která se při příležitosti těchto kongresů v posledních letech ve světě pořádala. Také jsem již organizoval tři mezinárodní soutěže exlibris pro mladé výtvarníky, studenty ZUŠ a uměleckých škol. Těší mě, že jsem mohl být nápomocen při založení tradice v pořádání Vltavotýnských grafických symposiích „EXPO TÝN“ a být i jejich aktivním účastníkem. Už od dob dospívání rád cestuji. Nejraději mám volné a svobodné putování po celé naší republice a alpských zemích, především po Švýcarsku. Někdy se k výletu nechávám inspirovat místem, kde se koná zajímavá kulturní akce, například folklorním festivalem v Rožnově pod Radhoštěm. Mám rád soutěsky, horské pasy a jezera, Pokud například jedeme s manželkou na dovolenou do Chorvatska, jedeme „zkratkou přes Alpy“ a nenecháme si ujít pár dní horského toulání.
Mojí důležitou aktivitou je trénink judo. Už téměř třicet pět let vedu vltavotýnský oddíl juda, který jsem v Týně založil. Judo mi pomohlo při všech náročných životních situacích a jsem velmi rád, že tyto nejen pohybově všestranné dovednosti mohu předávat mladé generaci. S výborným a obětavým trenérským kolektivem jsme do reprezentace předali již mnoho talentů, především děvčata, kde dominuje Markéta Paulusová, která má v rámci české reprezentace vynikající výsledky na mezinárodních turnajích. Díky judu vznikla další moje veliká aktivita. Na Českém svazu juda zjistili, že umím nafotit i akční situace v zápase judo, a tak jsem se před 10 lety stal jejich oficiálním fotografem. Pro Evropskou unii judo fotím mezinárodní turnaje a akce v ČR a evropské poháry v Bratislavě. Díky tomu jsem byl i přímým účastníkem listopadového ME v judu v Praze. Když si chci zafotit jenom pro radost, jedu do Píseckých hor a toulám se okolo Vysokého Kamýku a Zelendárek.
Tvoje plány a nápady pro tuto dobu?....
Žádné velké plány, hlavně v cestování si nedělám, protože jak je známo, jsme ovládáni „Vyšší mocí“ a k tomu asi i „jinou mocí“, kterou se přiznávám, moc nechápu. Naštěstí mám tolik aktivit, které mohu doma rozvíjet a tak jsem si například naplánoval vrátit se k malbě olejem a připravit svoji tvorbu na budoucí prezentace. Rád bych, abychom s Petrou Herotovou udrželi a rozvíjeli tradici v pořádání grafických sympozií. Musím si také najít čas a po několika letech aktualizovat své internetové stránky www.miroslavpetrik.cz. A nápad pro tuto dobu ? Nevím ? Když se tak dívám kolem sebe, tak snad více používat selský rozum a když už musím z titulu své funkce rozhodnout o odborné věci, ve které nejsem vzdělaný, nechám si poradit od zkušených odborníků….
Jsme rádi, že se nám podařilo s Miroslavem Petříkem navázat velmi aktivní spolupráci a věříme, že se nám podaří realizovat další společný projekt, o kterém vás budeme ještě informovat...:-)
Podívejte se také na jeho facebookový profil: Více ze světa sportovní fotografie Miroslava Petříka najdete na facebooku: https://www.facebook.com/Judo-foto-Petrik-595391933887951