ikona článku

Zajímaví lidé Vltavotýnska 2021

I v letošním roce pokračujeme s projektem, který si klade za cíl představit inspirativní osobnosti, které žijí na Vltavotýnsku nebo k němu mají vřelý vztah.
V první části roku nebylo možné se setkávat osobně na besedách, jak jsme plánovali, proto zveřejňujeme průběžně krátké povídání s hosty na našem fb Komunitního centra Vltavotýnska a na webu.
Předpokládáme, že v nejbližší době uspořádáme řadu setkání a besed i osobně v Komunitním centru.

Filip Valtr

Filip Valtr

Díky skvělým lidem, kteří nám mají co říci, se také rozšiřují témata, o kterých bude možné povídat. Jsme moc rádi, že svět šachů a hudby nám aspoň trochu přiblížil náš další inspirativní host, Filip Valtr. Člověk ochotný pomáhat, který do toho, co dělá, vkládá opravdu celé srdce.
Filip Valtr je šachista, trenér mládeže, spolu zakladatel z. s. Activ, organizátor Týnfestu a také řady klubových koncertů, především pro místní kapely.
Rockový festival Týnfest je v mnoha ohledech mimořádný a díky němu se podařilo v našem městě soustředit špičkové kapely a přitáhnout mnoho nadšených fanoušků. Festivalu se, jako jediné akci v Týně, povedlo zajistit účast zahraničních profesionálních skupin, a také se podařilo uskutečnit festival na dvou pódiích. Celkově tak vystoupilo 16 kapel. Dalším prvenstvím bylo (v roce 2014 a 2018) vystoupení největšího počtu muzikantů z našeho města v jednom programu. Úspěchem bylo také vydání dvou kompilačních CD rockových skupin z Týna nad Vltavou.
Spolu se sestrou, zakladatelkou z. s. Activ Markétou Karešovou, pořádali řadu akcí pro děti (Sportovní odpoledne s pohádkou, Cesta za pokladem, Mikulášská diskotéka apod.). V loňském roce pak obnovili tradici Pohádkového lesa.

Ptali jsme se ho na hudbu, kterou poslouchá, i na jeho osobní muzikantskou a pořadatelskou historii nebo jeho další koníčky:
"S nadsázkou říkám, že se nikomu nemůžu přiznat, jakou hudbu sám poslouchám. Někteří „ortodoxní“ metalisté by mě zatratili, kdybych jim řekl, že zbožňuju Vivaldiho, nebo např. Kryla a také hodně popových věcí. Fanoušci klasiky by asi vyskočili z kůže z „blázince“, který pořádám.
Znám jenom dvě hudební škatulky: hudba dobrá a hudba špatná. Asi největším hudebním zážitkem pro mě byl koncert Paula McCartneyho, ale obrovská síla byla, i když jsem poprvé naživo, slyšel Alexandrovce. Stejně, tak si vždy užiji koncert Metallicy, kterou jsem viděl asi patnáctkrát. Sám jsem se kdysi pokoušel hrát na kytaru, ale rutinní cvičení mě nenaplňovalo. Mám rád kreativitu, tak jsem rozhodl, že někdo ty koncerty také musí pořádat a honit všechny okolo. Nemám rád zpoždění a obecně pak, když je něco jinak, než se dohodlo, což mě občas pumpuje adrenalinem. Díky hudbě, zejména samozřejmě pořádání Týnfestu, jsem se seznámil, občas i spřátelil s lidmi, které jsem dříve znal jenom z kazet, CD a koncertů jako návštěvník. Sháněl jsem oblíbené víno legendární zpěvačce Sabině Classen, vyměnil si trsátko s kytaristou Holly Moses, po come backu německých SDI, kteří vtrhli na světová podia po 25 letech, jsem byl jeden z prvních v ČR, kdo udělal jejich koncert. Jako bedňák na top evropském festivalu Brutal Assault jsem nahlédl do organizace špičkového profesionálního festivalu a vyfotil se některými mými idoly, které jsem do té doby znal opravdu jen z dálky, nebo dokonce pouze z You tube.Věřím, že tělo a duch jsou spojité nádoby. Tedy jako vyvážení všeho, co dělám, beru sport. Je to pro mě doplněk osobnosti. Druhá strana mince. Občas si zahraji hokejbal, pravidelně (dokud to šlo) florbal, chodil jsem plavat, jezdím na kole. Znamená to pro mě odreagování a jiný druh seberealizace. Za vrchol této kompozice považuji chess boxing, což je kombinace boxu a šachů. Prostě nastřídačku v časovém intervalu do soupeře bušíte pěstmi, načež obratem svými kombinačními schopnostmi. Začínat s tímto netradičním sportem se nechystám, na druhou stranu slovo nikdy se v mém slovníku příliš nevyskytuje. Takže… uvidíme? ????."

Ve facebookovém příspěvku nám poskytl rady, jak se vrátit k šachům, nad kterými se nemůžeme potkat osobně, třeba on-line i v této době, a nabízel i možné konzultace. "Rád též mohu pomoci s hrou, vysvětlením, analýzou partie apod."
Stačí se ozvat: email: valtrf@centrum.cz,  Facebook (video i messenger): Filip Valtr https://www.facebook.com/filip.valtr.5, Skype (telefonování i videohovory): Filip Valtr,  telefon: 724 590 115

Více o Týnfestu najdete na: http://tynfest.wz.cz/. K dalším akcím: http://sdruzeniactiv.wz.cz/

Petra Svoboda Herotová

Petra Herotová

foto: M. Bžoch, Dis.

Dnes je naším inspirativním hostem Komunitního centra Vltavotýnska výtvarnice a galeristka MgA. Petra Svoboda Herotová. Jako kurátorce vltavotýnské Městské galerie se jí úspěšně podařilo během posledních let rozvinout činnost galerie a přiblížit veřejnosti nejen současné umělce a jejich tvorbu, ale prostřednictvím Symposia drobné grafiky rozšířit povědomí o české grafice. Tvoření a svět umění se dostávají blíže k lidem od nejmladších po nejstarší i díky jejím galerijním projektům, jako je Výtvarná kuchyňka i Výtvarná laboratoř.

V našem příspěvku bychom se chtěli zaměřit na Petru Herotovou zejména jako na výtvarnici.
Petra Herotová vystudovala Fakultu výtvarných umění VUT v Brně v ateliéru Margity Titlové Ylovsky (1998–2004) a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze u Jiřího Davida (2004–2007). Hlavním médiem, které používá, je kresba, ať již na papíře, nebo ve formě objektů, instalací. Ve svém díle komentuje stereotypy rolí ve společnosti, nejčastěji v návaznosti na své vlastní zkušenosti. Autobiografické prvky transformuje do obecnějších sdělení. Např. série propiskových kreseb Taťkovy výroky (2005-6) http://petraherotova.com/index.php/tatkovy-vyroky-2005-6/ zaznamenávala dialogy umělkyně s otcem, nebo série Pohledy z Blanska (2009) http://petraherotova.com/index.php/pohledy-z-blanska-postcards-from-blansko-2009/ zpracovávala svoji frustraci z života a práce na malém městě, kde působila jako kurátorka galerie. Dlouhodobě se také zajímá o problematiku originálu vs. kopie, často ve spojení s klasickým kancelářským papírem formátu A4. Poprvé v diplomové práci Spinning (2009) https://www.artlist.cz/dila/spinning-4415/. Jednalo se o několik tisíc kreseb navrstvených do sloupu. Za tuto práci byla oceněna 1. cenou Start Point Prize 2007 za nejlepší diplomové práce evropských uměleckých škol. Poslední prací dotýkající se tématu originálu ve smyslu autentického uměleckého díla v kontrastu k masově vyráběným produktům byl cyklus mondrian (2018, záměrně s malým „m“) http://petraherotova.com/index.php/hadrik-kazimir-kapesnicky-mondrian-aj-the-cloth-kazimir-the-wipes-mondrian-etc-2016/. Sbírala obaly a produkty, které měly „mondrianovský“ design. Vytvářela podle nich kresby, malby, objekty, aby jim znovu vrátila uměleckou auru. Charakteristickým rysem její tvorby je humor a nadsázka. V poslední době se v rámci své platformy abcdílna koncentruje na písmo.

Ptali jsme se na její pocity, co jí výtvarné umění přináší: „Často si říkám, jak jsem vděčná skutečnosti, že patřím mezi kreativní lidi. Člověk má mnohem pestřejší a bohatší život. Zrovna v této době to vnímám jako velkou výhodu. Stačí vidět něco obyčejného a hned se rozjíždí fantazie. Popřípadě i to, co konkrétně dělám v ateliéru, mě moc baví a těší. Při práci se pak vrství další a další nápady.“

Více informací o Petře Herotové a také ukázky její činnosti najedete na stránkách:
www.petraherotova.com

Další informace i v dalších zdrojích:
https://www.artlist.cz/petra-herotova-3963/
https://www.sjch.cz/petra-herotova/

Byli jsme v Komunitním centru velice potěšeni možností se podílet na galerijním projektu "Vlasta" . Tento háčkovaný umělecky zpracovaný model člověka vznikal v létě 2020 právě u nás díky námětu a vedení Petry Herotové a mnoha nadšeným tvořivým spolupracovnicím. O tomto projektu vás ještě budeme informovat. Také předpokládáme, že spolupráce s Petrou bude také pokračovat a společně a osobně se jí budete moci vyptat na všechny její aktivity a plány. :-)

 

 

David Soldát

Naši první hosté ve virtuálním "křesle pro hosta"

Jsme potěšeni, že můžeme představit dalšího inspirativního hosta v našem zatím virtuálním, ale do budoucna opravdovém, komunitním křesle pro hosta. Je jím mladý a nadějný filmař, David Soldát. Vzhledem k jeho fantazii a kreativitě o něm ještě uslyšíme. Fanoušci skupiny Epydemye znají například jeho videoklipy k písním Milé děti nebo Skočil jsem do tmy. (podívejte se na: https://davesoldy.com/portfolio-2/videoklipy/). Věnuje se i reklamní a filmové tvorbě: https://davesoldy.com/portfolio-2/filmy/ . A přestože po období, které strávil v Týně nad Vltavou, patří řada jeho aktivit do Prahy, má čas se věnovat i dalším vltavotýnským projektům v četně spolupráce s DS Vltavan a dalšími zajímavými lidmi.

Trochu jsme ho potrápili tím, ať nám řekne o své vazbě k Týnu nad Vltavou i svých dalších plánech. Ujal se toho zodpovědně a toto nám prozradil: "V Týně nad Vltavou jsem zažil nádherné dětské časy, kdy existovala pouze dvě pohlaví a vše bylo krásné, i velmi pestré období puberty - tedy ono období života, kdy jsem byl zcela nejrozumnější na světě (dle čehož vypadaly i výsledky mého tehdejšího studia na mém milovaném gymnáziu). Díky mým nedozírným pubertálním úspěchům jsem byl radši přesunut do Prahy, kde jsem na střední škole, a poté i akademii Michael, později nabyl jistého filmového vzdělání. Z nějakého podivuhodného důvodu jsem tato léta přežil, a dokonce, v mých aktuálních pětadvaceti letech, o mně vyšel tento příspěvek na Facebooku. Mou největší (nechtěnou) zálibou je neustále dělat naprosto úžasné věci a následně se opakovaně překvapovat nad tím, jak jsem něco tak hrozného mohl kdy udělat, jestli bych to radši neměl smazat, a jak bych to teď udělal absolutně jinak a samozřejmě - naprosto úžasně. Sérií více, či méně šťastných náhod jsem se také připletl do místního divadla, do kterého jsem se zamiloval, a krátce na to i na něm. Týn nad Vltavou má spoustu bohatství (například bezkonkurenčně nejlepší Vinařického náměstí v ČR, nebo nejinspirativnější Týn nad Vltavou ve Sluneční soustavě), a proto, ačkoli zápletky o ztrátě modrého pramene jsou dozajista ultimátním zdrojem nekončící zábavy, kterému nikdy nemám šanci se příbližít ani co by kamenem dohodil, snažím se mu poskytnout službu v podobě mačkání tlačítka “REC” na kameře, a mačkání “RENDER” v počítači. A “něco málo” mezi tím. V aktuální době působím v pražské postprodukční firmě, ale většinu jednotek pozornosti ve svém volném čase soustředím na aktivity spojené s mým drahým maloměstečkem, které mi toho (nejen) kulturně tolik dalo, tak bych mu to rád vrátil. V Týně jsme natočili většinu mých studentských prací (filmy Zabouchnutá Boženka, Žvejka a Individualita), aktuálně se realizuji v divadle, jelikož nejsem úplně nejlepší herec, alespoň tvorbou videí a upoutávek, zároveň máme rozdělané nějaké další úžasnosti s kapelou Epydemye, a do budoucna připravujeme scénář na film o zaniklých obcích kolem Temelína. V předpandemické době jsem zároveň působil jako profesionální kontrolor kvality výčepu v Art Caffe Baru, kde byly každodenní výsledky mé kontroly více než uspokojivé. Zároveň se snažím respektovat všechny ty moderní tendence svobodného světa, ale byl bych rád za prosazení trestní postižitelnosti těch, kteří Týn nad Vltavou označí názvem “Týnec”. "

Budeme velice rádi, pokud David přijme naše pozvání a společně se sejdeme nad diskuzním a filmovým večerem věnovaným jeho tvorbě v Komunitním centru Vltavotýnska. Vše, co od Davidu Soldátovi chcete vědět a nezaznělo v tomto textu, najdete na: https://davesoldy.com

 

Amalie Pavlovská

Naši první hosté ve virtuálním "křesle pro hosta"

Naším dalším inspirativním hostem ve virtuálním komunitním křesle pro hosta je paní Amalie Pavlovská.
Snad každý si někdy položil otázku: „Jaký smysl má můj život? Proč a kam jdu?“.Právě v hledání odpovědí pomáhá lidem jako lektor, kouč, mentor, konzultant osobního rozvoje Bc. Amalie Pavlovská, PCC (ICF), která je členem Mezinárodní federace koučů ICF a ICF ČR.
Asi každý má někdy pocit, že potřebuje svůj život posunout. Pochopit a přijmout fakt, že má smysl se podrobněji zabývat zejména tím, co je možné ovlivnit. Uvolnit prostor pro nové myšlenky, nápady a možnosti. Začít vnímat svůj potenciál, talent a žít podle svých představ a ke své spokojenosti. Každému se ale nedaří jít touto cestou osamoceně. Někdy pomůže mít možnost, aby nás na cestě sebepoznání a sebeuvědomění někdo provázel a pokládal ty správné dotazy.
Amalie Pavlovská jako kouč doprovází klienty na jejich vlastní cestě odhalování skrytých možností vedoucích ke změně v jejich životě osobním, pracovním nebo podnikatelském. Pomáhá lidem dostat se ze situace, ve které se právě nacházejí, do optimálního stavu, ve kterém chtějí být. Výsledkem společné práce je pak požadovaný posun a řešení konkrétních zadání.
Máme přislíbenu účast Bc. Amalie Pavlovské na osobním setkání věnovanému představení koučování široké veřejnosti. Budeme moci nahlédnout do zákulisí metod, které pomáhají zkvalitňovat život. Velmi se už těšíme a doufáme, že setkání budeme moci co nejdříve uskutečnit.
Ptali jsme se, v čem spočívá podstata její práce, její moto - a tady je odpověď: „Povídejte…naslouchám…koučink s Amálkou je koučink pro spokojený život…je o Vás a pro Vás… s individuálním přístupem a plným respektem vůči Vám a Vašim přáním.“
Pokud vás zajímá více informací, najdete je také na stránkách: www.amyplus.cz.

 

Studio Olympie

Studio Olympie

Jsme velmi rádi, že vám můžeme představit naše další velmi inspirativní hosty, kteří sice již usedli do křesel Komunitního centra Vltavotýnska v rámci přípravy jeho aktivit, ale poprvé máme možnost je za nás představit veřejnosti - Jaroslav Brom, Vlasta Švík a Daniel Brom, aneb STUDIO OLYMPIE.

Jak jejich aktivity začaly?
Vše začalo v roce 2013 na valné hromadě Fotbalového klubu Olympie, které se zúčastnili už jako neaktivní vysloužilí hráči. Tehdejší místopředseda klubu je oslovil, abych se starali o web FK Olympie. Dali si za cíl vytvořit "Studio Olympie", které se bude věnovat netradiční a vtipnou formou týnskému fotbalu a tím zejména jeho propagaci a budování dobrého jména. Začínali původně v pěti lidech, v současnosti fungují jako trojice (Jaroslav Brom, Vlasta Švík a Daniel Brom), někdy jen jako moderátorské duo Jaroslav Brom a Vlasta Švík. Od roku 2014 pravidelně organizovali a moderovali ples FK Olympie v MDK Sokolovna. Plesovou moderátorskou aktivitu rozšířili v prosinci 2014 také díky prvnímu "navrácenému" plesu vltavotýnského gymnázia v Sokolovně, od té doby úspěšně moderovali i další plesy. Každý týden od ledna roku 2018 až do covidového roku 2020 probíhají díky jejich iniciativě v Bridge Baru u starého mostu velmi vydařené znalostní Hospodské kvízy. K současné situaci nám řekli: "Hrajeme pravidelně každý týden Kvíz on-line. Sice v mnohem menším počtu než běžně v Bridge Baru, ale i tak je fajn, že kvíz může pokračovat aspoň takto. Kdyby se někdo chtěl připojit, může klidně napsat přímo jednomu z nás nebo na profil Studia Olympie na facebooku." Vidět jste je jako moderátory mohli také na týnských Městských slavnostech v roce 2017 a 2020. Určitě jste jejich nezaměnitelný humor zaslechli i při komentování závodů Dračích lodí na Vltavě (2019 a 2020). K jejich dalším aktivitám patří i práce v rádiu - před "covidem" to bylo českobudějovické rádio K2. Nejnovější zprávou, kterou zveřejnili je, že: "Každé úterý a čtvrtek se na vás od 7:00 do 9:00 budeme těšit v naší ranní show na @netroliferadio. Připravili jsme si pro vás pár zajímavých rubrik, tak stačí si nás naladit na 100,8 FM." Protože doba nepřeje společenským aktivitám a nemáme možnost se společně všichni potkat, ptali jsme se, co chtějí svým příznivcům vzkázat: Těšíme se, až se s Tejňáky znovu uvidíme na nějaké akci v letošním roce, který snad přinese mnohem více radosti a zábavy než ten minulý koronarok. Už aby to bylo..."
Více k Hospodskému kvízu v Týně najdete na: https://www.facebook.com/groups/194406567811657, o rádiu - @netroliferadio: https://www.facebook.com/netroliferadiohttps://www.netroliferadio.cz/

 

Pavel Píha

Pavel Píha

Velice si vážíme toho, že tentokrát mohl "usednout" do našeho virtuálního křesla pro hosta v Komunitním centru Vltavotýnska Mgr. Pavel Píha.
Pavel Píha je jihočeský muzikant - multiinstrumentalista (klarinet, saxofon, flétny, kytara a další nástroje). V posledních letech bývá viděn se svými nástroji i ve společnosti kapely Nezmaři. Pravděpodobně ho všichni znáte jako ředitele ZUŠ Karla Komzáka v Týně nad Vltavou. V této funkci je již 30. rok (od r. 1991). Projevil se jako neúnavný propagátor moderních a zábavných metod ve výuce hudby, využití IT techniky při vyučování, výuky s pomocí hudebních doprovodů apod. ZUŠ K. Komzáka byla už před 20 lety jedním z prvních průkopníků těchto nových metod. Více informací o škole a jeho dalších aktivitách najdete na webu školy http://www.zuskomzaka.cz. Je také zakladatelem dvou školních kapel žáků a učitelů - Týnská kapela a Kantika, s Týnskou kapelou pořádá v Týně nad Vltavou pravidelné společné koncerty s kapelou Nezmaři.
Před lety externě pracoval i jako webdesigner (pro různé firmy i na volné noze), dnes již věnuje všechny své síly jen své škole, svým žákům, hudbě a rodině.
Výsledky jeho práce, jeho kapel i celé školy mnoho lidí zná z Youtube i Facebooku: https://www.zuskomzaka.cz/videa, https://www.facebook.com/zuskomzaka.cz

 

Chcete vědět, kdo všechno byl naším hostem v roce 2020? Klikněte na odkaz:

ZAJÍMAVÍ LIDÉ VLTAVOTÝNSKA - 2020 - 2021 - naši první hosté