Informace pro vás

JAK NA NAPNUTÝ RODINNÝ ROZPOČET

V dnešní náročné době je obtížné se vyrovnat s nárůstem cen potravin, energií, bydlení i věcí potřebných pro provoz domácnosti.
V článku uvádíme možnosti, jak zkrotit svůj rodinný či osobní rozpočet.

1. Udělejte si přehled příjmů a výdajů

Do příjmů uveďte všechny své zdroje finančních prostředků (to si myslím je ten nejjednodušší úkol). Do kolonky výdajů uveďte všechny své výdaje, které musíte vynaložit za měsíc. Pokud máte výdaj pololetní či roční, je potřeba tento výdaj rozpočíst na jednotlivé měsíce (1x za rok hradíte povinné ručení a havarijní pojištění, třeba v částce 12000 Kč, do výdaje tak zanesete 1000 Kč na povinné ručení). Výdaje plánujte dopředu.

2. Řekněte si, na co chcete šetřit a kolik

Pokud už máte sestavený rozpočet, měli byste vědět, kolik peněz si můžete dávat každý měsíc stranou. Dobře si promyslete, na co vlastně šetříte a kdy chcete mít cílovou částku naspořenou. Pokud novou věc nepotřebuji akutně, raději si na ni našetřete, než abyste si ji pořizovali na splátky. Nákup na splátky se vždy prodraží.

3. Pořiďte si více účtů

Ideálně je dobré mít jeden účet na běžné výdaje a druhý účet na spoření. Pokud máte stanovenou částku, kterou chcete měsíčně uspořit, nastavte si na běžném účtu trvalý příkaz, kterým si tuto částku převedete na spořící účet.

4. Připravte si jídelníček na týden

Tohle je skvělý způsob, jak ušetřit na jídle. Místo každodenních nákupů si na týden dopředu rozmyslete, co budete vařit, a nakupte všechno najednou. Následně nemusíte celý týden do obchodu, což má tyto výhody: ušetříte čas, peníze a také méně potravin vyhodíte.

5. Noste oběd v krabičce

Každodenní obědy v restauraci lezou hodně do peněz. Uvařte si místo toho občas jídlo do krabičky a v práci si ho jen ohřejte. Je to rychlejší a ekonomičtější.

6. Nakupujte ve velkém

Pokud v obchodě narazíte na zboží v akci a jedná se o zboží s delší trvanlivostí, jako je olej, mouka, cukr, těstoviny, luštěniny, toaletní papír, sprchový gel a jiné, nakupte je do zásoby.

7. Pořiďte si pokladničku

Šetřete do pokladničky drobné finance, třeba každou 50 Kč, 20 Kč, 10 Kč, kterou najdete v peněžence. Dá se takto hodně peněz naspořit.

8. Zjistěte si, kolik energií potřebují vaše spotřebiče

Při nákupu spotřebičů sledujte energetické štítky. Ty s označením A+++ jsou nejúspornější, ty s označením G nejméně úsporné.

9. Nakupujte privátní značky

Až půjdete nakoupit do svého oblíbeného nákupního domu, sáhněte po privátních značkách řetězce. Jsou levnější a kvalitou srovnatelné, někdy i lepší než konkurenční zboží.

10. Pozvěte kamarády k sobě

Místo setkání v restauraci, může každý něco dobrého přinést a budete mít pořádnou hostinu.

11. Co nechcete, to prodejte

K penězům můžete přijít i tak, že prodáte věci, které už nepotřebujete. Než věci vyhodíte, zkuste je nabídnout jiným lidem.

12. Počkejte s nákupem pár dní

Chcete koupit třeba novou kabelku? Vydržte a počkejte pár dní. Když si na danou věc ani po měsíci nevzpomenete, vlastní ji vůbec nepotřebujete. Impulzivní nákupy jsou většinou výhodné pro prodejce.

13. Pozor na platby kartou a kreditky

Jsou pohodlné, ale také zrádné. Nevidíte totiž, že se vzdáváte peněz. Když platíte v hotovosti a zbavujete se peněz fyzicky, přemýšlíte o útratě víc. Do problémů vás mohou dostat kreditní karty. Platba z ní je vždycky úvěrem, pokud nestihnete splatit dluh v bezúročném období, připočtou se k dlužné částce i úroky.

14. Pečte domácí chleba a housky; jezte méně masa; neutrácejte za oblečení s starejte se o své věci, aby vám dlouho vydržely aj.

15. Choďte do Komunitního centra Vltavotýnska, ve kterém vaši spoluobčané pořádají mnoho akcí, které jsou zcela bezplatné.

A to se vyplatí. Komunitní centrum Vltavotýnska najdete v Týně nad Vltavou, Jiráskova 39.

Web: http://www.kc.vltavotynsko.cz/; Facebook: Komunitní centrum Vltavotýnska.

 

Zpracovala: Mgr. Miloslava Hanousková, komunitní sociální pracovnice

Zdroj: https://www.slevomat.cz/.../1576-35-tipu-jak-usetrit...

 

 

 

Název projektu: Komunitní práce v Komunitním centru sounáležitosti

Registrační číslo projektu: CZ.03.2.65/0.0/0.0/16_047/0014258

Realizátor projektu: Sdružení měst a obcí Vltava