Informace pro vás
Příspěvky na kroužky a volnočasové aktivity pro děti: Pomoc pro rodiče v tíživé sociální situaci

​​​​​​​V dnešní době, kdy se mnohé rodiny potýkají s finančními těžkostmi, je důležité vědět, že existuje podpora pro děti, které by rády navštěvovaly kroužky a volnočasové aktivity. Jihočeský kraj nabízí rodičům možnost získat příspěvek ve výši až 4 000 Kč na kroužky dětí. Tento příspěvek může být klíčovou pomocí pro rodiny, které si jinak nemohou dovolit financovat zájmové činnosti svých dětí.


Připravte se na nový školní rok

Blíží se začátek nového školního roku a mnoho rodičů školních dětí přemýšlí, jak zaplatit školní potřeby, kroužky, obědy a nové oblečení pro své děti. Pokud máte nižší příjmy, máme pro vás několik užitečných tipů a rad, jak pokrýt tyto náklady a zajistit vašim dětem vše potřebné.


Milostivé léto 2024: zbavte se dluhů na zdravotním pojištění

Milostivé léto 2024 je příležitostí pro dlužníky, jak se zbavit závazků vůči zdravotním pojišťovnám. Tato oddlužovací akce probíhá od 1. července do 30. listopadu 2024 a nabízí možnost prominutí penále a exekučních nákladů, pokud splníte určité podmínky a uhradíte původní dluhy.


Jak na dluhy

Pokud hledáte cestu ven ze svých dluhů a uvítali byste pomoc někoho, kdo vám poradí kvalitně, kvalifikovaně a zdarma, můžete se obrátit na odborné dluhové poradny organizace Člověk v tísni, o.p.s. Na jejich webových stránkách www.jakprezitdluhy.cz najdete základní důležité informace, jak si s dluhy poradit.


Odkazy na zajímavé stránky k duševní rovnováze a duševnímu zdraví
Mýty a fakta k důchodům

Na stránce https://www.mpsv.cz/myty-fakta-duchody najdete výčet nejčastějších mýtů k důchodům, které uvádíme na pravou míru. Další informace, které by vás mohly zajímat, najdete na webu České správy sociálního zabezpečení. Zde si také pomocí Informativní důchodové aplikace(IDA) můžete spočítat například aktuální odhad výše vašeho starobního důchodu.


Příspěvky Jihočeského kraje na obědy dětem a na volnočasové aktivity
Milostivé léto 2023 (1. července - 30. listopadu 2023)

Milostivé léto je zákonná úprava umožňující mimořádné odpuštění příslušenství u dluhů na sociálním pojištění, daních a některých dalších pohledávkách. Podmínkou odpuštění příslušenství je, že dlužník zaplatí původní dluh v zákonné lhůtě. Požádat o odpuštění příslušenství lze od 1. července (pozor, ne dříve) do 30. listopadu 2023.


KOMUNITNÍ CENTRUM VLTAVOTÝNSKA INFORMUJE O PODMÍNKÁCH MILOSTIVÉHO LÉTA, KTERÉ PROBĚHNE OD 1. 9. 2022 do 30. 11. 2022

Opět se lidé, kteří mají dluhy v exekucích vůči „státu“ a nejen ti, mohou těšit na další možnost zbavit se svých dluhů v tzv. Milostivém létě. 
Koho se Milostivé léto týká? Osob, které mají v exekucích dluhy vůči státním institucím. Týká se to například dluhů ze zdravotního či sociálního pojištění, nezaplacených pokut, jízdy na černo, nájemného v obecních bytech, svozu odpadu…


JAK NA NAPNUTÝ RODINNÝ ROZPOČET

V dnešní náročné době je obtížné se vyrovnat s nárůstem cen potravin, energií, bydlení i věcí potřebných pro provoz domácnosti.
V článku uvádíme možnosti, jak zkrotit svůj rodinný či osobní rozpočet.


Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal

Informace k výživnému a odpovědnosti za členy rodiny....


Příspěvek na bydlení - máte na něj nárok?

Tentokrát přinášíme informaci pro ty, kterým aktuální příjmy nepokrývají dostatečně náklady na bydlení a další výdaje..


KONFLIKTY NEJEN V RODINĚ

Nejlepší je dohodnout se. Bez konfliktu není změna. Konflikt potřebujeme k životu. Konflikt můžeme prožívat v sobě. Můžeme mít konflikt s někým druhým. Můžeme mít konflikt v týmu nebo mezi týmy. Konflikt má různé podoby.
Jakým způsobem ho vyřešíme, hodně ovlivní, jak s jeho řešením budeme spokojení.


Infoemace pro pečující osoby

Videa pro pečující osoby připravila Asistence Pomoc a Péče Slunečnice z.s.


ZAOSTŘENO NA DOVOLENOU

V poradnách pracovníci často řeší otázky lidí, které se vztahují k dovolené. Na co nejčastěji ptají: „Má na to zaměstnavatel nárok?“; „Dělá to zaměstnavatel správně?“; „Mám vše kolem dovolené dobře?“ atd. V našem článku si přiblížíme změny, které vnesla do dovolené novela zákoníku práce, které je účinná od 1. 1. 2021. 


JAK NENALETĚT PODVODNÍKŮM

​​​​​​​Každý si řekne: „To se mi stát nemůže!“ Ale pak přijde chvíle, kdy naletí. Způsoby podvodníků neznají meze. Číhají na nás za dveřmi, v dopisní schránce, na ulici… Derou se k nám prostřednictvím chytrých aplikací, které máme v počítači, v mobilním telefonu, tabletu, ale i prostřednictvím služeb, které velmi často využíváme (poštovní služby a jiné služby).


Nejčastější chyby v životopisech a jak se jim vyhnout - rady na www.jobs.cz

Máte svůj životopis zastaralý? Nepodívali jste se, jak by to mělo být lépe?
Přinášíme tip z webu zaměřeného na pracovní příležitosti.


Nové video představuje činnost Rodičovské linky

Rodičovská linka, kterou provozuje Linka bezpečí, slaví dvacet let své činnosti. Linka nabízí krizovou pomoc a rodinné poradenství.
K tomuto výročí vzniklo nové video, které přibližuje služby Rodičovské linky dalším potenciálním klientům.

O Rodičovské lince:
Z celé ČR se na ni mohou obrátit rodiče, prarodiče a další rodinní příslušníci, pedagogové, všichni dospělí, kteří mají starost o děti. Nabízí krizovou pomoc a základní sociální poradenství po telefonu nebo prostřednictvím e-mailu.


Zmůžeš víc - inspirace pro náročnou dobu

Hodně nás baví zjišťovat, co dělají ostatní v této specifické době. Krásné příklady jsme našli na https://www.zmuzesvic.cz/#zmuzeme-vic.
Centrum LOCIKA (Český institut biosyntézy a Sociální klinika) vytvořily iniciativu ZMŮŽEŠ VÍC s cílem povzbudit veřejnost k péči o sebe sama a své okolí. Kromě šesti “bodů proti bezmoci,” které vycházejí ze zkušenosti z psychoterapie a s fungováním v zátěžovém prostředí, přináší nápady, co dělat nejen pro sebe, ale také pro své okolí. Protože prožitek toho, že můžeme udělat něco pro druhé, pozitivně proměňuje vnímání bezvýchodné situace.
"Existují zdánlivé maličkosti, které můžeme dělat sami pro sebe - a pokud máme energii - i pro své okolí. Záleží jen na každém z nás, co ho pozitivně nabíjí a kolik toho zmůže."
Napište nám také své tipy na dobrou zábavu, pomoc druhým nebo návody na recepty či výrobky či dobré knihy...????
Kdyby jste chtěli dobré počtení, máme pro vás v Komunitním centru darované zajímavé časopisy - např. Interview nebo Šumava...


Vzdělávací videoklipy pro seniory a jejich blízké

Projekt Senioři v krajích (@seniorivkrajich) vytvořil deset dílů vzdělávacích, tematických videoklipů. Ty mají za úkol informovat veřejnost o problémech nejen starší generace. Videospoty odpovídají na otázky v oblasti péče o seniora v rodině, seniorské obálky (I.C.E. karta), stárnutí ve zdraví, dobrovolnictví, age managementu, násilí na seniorech, mezigeneračnímu soužití, veřejnému prostoru i například nyní velmi aktuální kyberbezpečnosti. Krátké animované klipy jsou určené lidem všem generací.
Videa najdete na Youtube kanálu Senioři v krajích a jsou seřazená do playlistu. To znamená, že po spuštění jdou za sebou. Videospoty jsou určené k volnému šíření a tvůrci věří, že mohou mnoha lidem pomoci.


Nepanikař - první psychologická pomoc

Máme pro vás další tip, jak ze šedivého dne udělat barevný a radostný - více v obrázku - a další rady i v odkazu na webu https://nepanikar.eu.
Nepanikař - aplikace jako první pomoc při psychických obtížích


Příspěvek na podporu zvýšení dostupnosti psychosociální podpory

Příspěvek až 7 000 Kč je v rámci pilotního projektu VZP určen na podporu psychosociální intervence u vybraného terapeuta pojištěncům, kteří nově absolvují sezení v max. počtu 10 hodin. Zatím tento projekt probíhá do 31.5.2021.
Příspěvek není určen pro pojištěnce, kteří v posledních šesti měsících nebo aktuálně čerpají služby psychoterapie v rámci nebo nad rámec veřejného zdravotního pojištění, nebo služby psychosociální podpory stejného charakteru.


Opatruj se! - užitečný odkaz

Jste v pohodě? Našli jste něco, co vás baví? Umíte se zaměstnat, i když vám nikdo z vnějšku neříká, co máte dělat? Máte skvělou rodinu a dobré přátele? Cítíte se zdravě a práce vás baví? Pak jste pravděpodobně vyrovnané, vyvážené osobnosti.
Život nás ale někdy zkouší a občas přijde trocha toho stresu, událostí, které jsme neplánovali. Přesto je dobré nic nevzdávat a najít rovnováhu. Také se o své duševní zdraví starat preventivně, prostřednictvím koníčků, tvořivých aktivit nebo díky vztahům s přáteli.


Videa, která vám přiblíží život seniorů a další potřebné informace

Znáte projekt Senioři v krajích (@seniorivkrajich)?
Mimo jiné bylo v rámci projektu vytvořeno deset dílů vzdělávacích, tematických videoklipů. Ty mají za úkol informovat veřejnost o problémech nejen starší generace.
Videospoty odpovídají na otázky v oblasti péče o seniora v rodině, seniorské obálky (I.C.E. karta), stárnutí ve zdraví, dobrovolnictví, ale managementu, násilí na seniorech, mezigeneračnímu soužití, veřejnému prostoru i například nyní velmi aktuální kyberbezpečnosti.


Nárok na získání starobního důchodu není automatický

To, co jste dělali v produktivním věku ovlivní výši penze popř. i to, zda na starobní důchod budete mít vůbec nárok.


Finanční gramotnost aneb Proč se finančně vzdělávat?

Hodně se skloňuje výuka finanční gramotnosti ve vztahu ke školním dětem. Je pravda, že i jako dospělí v některých věcech tápeme. Ministerstvo financí zpracovalo na stránce pod názvem "Finanční gramotnost aneb Proč se finančně vzdělávat?" téma rodinného rozpočtu a financování všech nákladů velmi precizně včetně tabulky pro vytvoření vlastního rodinného rozpočtu a cash flow rodiny.
Současná doba nás nutí, abychom si udělali inventuru příjmů i výdajů, proto by se další podklady k tomuto zamyšlení mohly hodit.


Rodičovská linka pro dospělé, kteří mají starost o děti

Možná víte o existenci Linky bezpečí určené dětem - 116 111, která je zdarma pro děti, mládež a studující do 26 let.
Někdy se do náročné situace ve vztahu k dětem dostanou i rodiče. Proto je dobré vědět i o Rodičovské lince, kde odborníci nebo e-mailu dokáží problémy pomoci řešit.
Z celé ČR se na Rodičovskou linku mohou obrátit rodiče, prarodiče a další rodinní příslušníci, pedagogové, všichni dospělí, kteří mají starost o děti. Linka nabízí krizovou pomoc a základní sociální poradenství po telefonu nebo prostřednictvím e-mailu.


Znáte Alianci pro individualizovanou podporu?

Mimo jiné mapuje potřeby lidí se zdravotním postižením, dlouhodobým onemocněním a jejich pečujících.
Hájí zájmy osob se zdravotním postižením či chronickým onemocněním s vyššími nároky na podporu a péči. Usiluje o spravedlivý sociální systém a takovou zdravotní péči, které budou respektovat jedinečné potřeby každého jednotlivce, které budou pomáhat opravdu každému podle jeho skutečných potřeb, bez ohledu na diagnózu či typ zdravotního postižení.


Rizikové e-shopy - kde si zjistit více


Česká obchodní inspekce uvádí na webových stránkách www.coi.cz/rizikove informace o internetových stránkách, které považuje za rizikové především z důvodu nedodržování některých zákonných povinností a obtížné vymahatelnosti spotřebitelských práv.

Zařazení internetových stránek na seznam rizikových e-shopů je pouze doporučením spotřebitelům, aby nákup na internetových stránkách důkladně zvážili. Seznam je pravidelně aktualizován, v žádném případě se však nejedná o úplný výčet rizikových e-shopů. Skutečnost, že internetový obchod není na seznam zařazen, neznamená sama o sobě, že nákup je bezpečný.


Outplacement (OUT) - projekt Úřadu práce ČR pro zaměstnance a zaměstnavatele

Projekt Úřadu práce ČR, který pomáhá zaměstnancům i zaměstnavatelům nejen ustát koronavirovou krizi, ale také reagovat na změny na trhu práce. Zaměstnanci, kteří jsou ve výpovědní době, nebo mají smlouvu na dobu určitou, mají díky němu šanci najít si nové místo ještě před koncem pracovního poměru. Zaměstnavatelé, si mohou dál udržet dlouholeté pracovníky, pro které by už jinak nebyla práce. Budou je moci přeškolit na jinou pozici. Firmy také mohou expandovat a přijímat nové zaměstnance, Úřad práce ČR přispívá na jejich mzdy.


Terapeutická linka Sluchátko

Máme pro vás další tip, pokud se cítíte na rozhraní svých psychických sil a nevíte, jak dále.
Bezplatná a dostupná péče o volající, ale i šíření dobrého jména psychoterapie a myšlenky, že chodit na psychoterapii není znakem slabosti, ale síly říci si o podporu. To je ve zkratce terapeutická linka Sluchátko, která se snaží nabídnout anonymně pomoc a podporu každému, kdo se s jejími psychoterapeuty spojí.

Terapeutická linka Sluchátko
Cesta k psychoterapii a ke spokojenějšímu životu
Volejte anonymně a zdarma 212 812 540


Alkohol pod kontrolou

Vybrali jsme pro vás další téma k zamyšlení, které se překvapivě také týká svátků (a aby to nebylo málo, i covidového období). Jedná se totiž o veselého a zábavného společníka, který je dobrý sluha, ale špatný pán - alkoholu.
Pokud kdokoliv trpí závislostí, pak "to má samozřejmě pod kontrolou" a "může kdykoliv přestat". Takže to, že má někdo problém, bohužel zjistí dříve jeho přátelé a blízcí, než on sám. Jestliže jste absolutní abstinenti, stejně jako vaše celá rodina, nemusíte nic řešit.
Ale pokud se občas napijete, víte jak jste na tom? Máme pro vás odkaz na stránku, která se zabývá prevencí a mimo jiné si můžete vyzkoušet 30denní pozorovací text (teď přes svátky to bude hodně zajímavé :-)) a zjistit si, zda jste ve vztahu k alkoholu ještě v pohodě...
.


Nedlužím státu?

Zjistit, zda a kolik dlužím státu, je v současné době velmi nepřehledné. Pomoci by mohl projekt ve formě aplikace "Nedlužím státu". Nejčastější problémy totiž způsobují dluhy vůči finančnímu úřadu, České správě sociálního zabezpečení nebo obcím. Potíže dělají i neuhrazené pokuty za dopravní přestupky, o kterých dotčená osoba nemusí vůbec vědět.

(Ne)dlužíte státu?
Možná o dluhu ani nevíte.
Získejte přehledný seznam státních institucí, kterým můžete dlužit, a návod, jak případné zadlužení ověřit.


Mít kam jít - tipy na aktivity pro děti

Na webových stránkách https://mitkamjit.cz najdou rodiče i děti řadu zajímavých tipů, jak trávit volný čas. V době koronavirové se hodí i doučování v Klubu aktivních záškoláků


Jak psát životopis?

Pokud jste se rozhodli žádat o zaměstnání, určitě věnujte pozornost svému životopisu. Je to úvodní a možná jediná informace, kterou o vás personalista obdrží.
Životopis, který jste napsali pro vaše první zaměstnání, už nebude aktuální, navíc i požadavky na tento dokument se vyvíjejí. Z něj se pozná, jak jste na tom s pravopisem, zda máte zkušenosti, jestli jste systematičtí a řada dalších věcí.


Renovace nábytku

Uvažovali jsme také o kurzech oprav a recyklace nábytku v naší workshopové dílně. Zatím jsme je nestihli realizovat, ale máme aspoň zajímavý odkaz z internetu na Truhlářský portál s návody výroby drobného nábytku a renovací.


Web organizace Nevypusť Duši pomáhá najít duševní rovnováhu

Nevypusť Duši je nezisková organizace, jejímž cílem je zlepšení informovanosti Česka v oblasti duševního zdraví. V rámci aktivit si klade za cíl šířit fakta, bořit mýty, vzdělávat a pomáhat.
- Využívá sociální sítě k šíření faktů, boření mýtů a zlepšení prevence
- Připravuje a vedeme workshopy zaměřené na osvětu a prevenci duševních onemocnění
- Organizuje vzdělávací aktivity zaměřené na duševní zdraví pro pedagogy a žáky základních a středních škol


Podepsat můžeš, přečíst musíš

Letošní rok je náročný i v oblasti výdajů a u mnoha lidí i z hlediska snížených příjmů. V rámci naší poradenské činnosti přinášíme další tip na přemýšlení - jak předejít případným potížím, pokud uvažuji o půjčce.
Dobré odpovědi přináší příručka Sdružení ochrany spotřebitelů.


Bezpečně na internetu

Znáte Průvodce po sociálních sítích či Surfařova průvodce po internetu?


Bylinková zahrádka v Komunitním centru Vltavotýnska

Naše nová bylinková zahrádka v Komunitním centru Vltavotýnska se krásně rozrůstá, určitě plánujeme také čajové bylinkové dýchánky.
Není nad to dát si citrónově vonící čaj z čerstvé meduňky nebo si ji nasušit a připravovat jako lék na nespavost....
Z bylinek si můžete vyrobit odvary, sirupy, octy, oleje, vína, likéry, tinktury či masti.


EFT jako metoda uvolnění emocí

Podařilo se nám díky Magdě a Michalovi Zatloukalovým na přelomu srpna a září 2020 udělat tři setkání spojené s používáním metody EFT.
Pro další informace přinášíme i odkazy na zajímavé stránky, kde se dozvíte více.


Finanční gramotnost - co byste měli vědět?

Finanční gramotnost je dovednost optimálně zacházet s penězi. Že víte, jak dobře zacházet s penězi? Vědět nestačí, je potřeba to i správně dělat....
Máme pro vás několik zajímavých informací.


FOKUS SLAVÍ 30 LET

FOKUS slaví 30 let své činnosti, kdy pomáhá lidem s duševním onemocněním. Jeho pracovníci (FOKUS CB) jezdí i k nám do Týna nad Vltavou a okolí přímo za klienty do jejich domácností.


Kdy máte nárok na příspěvek na bydlení?

Financování bydlení je čím dále důležitější otázkou. Pokud má určitá osoba velice nízké příjmy a splní další nutné podmínky, může od Úřadu práce získat příspěvek na bydlení. Pozor, musí být opravdu splněny všechny předpoklady pro přidělení příspěvku. Navíc, podmínky pro přiznání příspěvku na bydlení se od července mění...
Od 1. července 2020 se pro účely příspěvku na bydlení mění okruh společně posuzovaných osob. Žadatelé o tuto dávku státní sociální podpory budou muset do příslušného formuláře nově uvádět všechny jedince, se kterými žijí ve společné domácnosti, mimo jiné i manžele/ky či nezletilé nezaopatřené děti. Nikoli tedy už jen osoby, které mají v daném bytě trvalý pobyt.
K žádosti o příspěvek na bydlení musí klienti nadále dokládat příjmy a náklady na bydlení za předchozí kvartál. Aktuálně se tedy jedná o příjmy a uhrazené náklady na bydlení včetně posledního vyúčtování za 2. čtvrtletí 2020, tj. duben, květen a červen 2020.


Kvalitně strávený volný čas

Už vás nebaví televize nebo sledování internetu? Možná je čas se zabývat hraním - nejlépe pro celou rodinu.


Malé zamyšlení nad rychlým vařením - polévky

Kdysi jsme se známými diskutovali téma, zda je možné uvařit čerstvou polévku stejně rychle jako tu z "pytlíku".
Došli jsme k tomu, že rychlé a zdravé polévky existují, i když i přes všechny zkratky to dá přece jen trochu práce a nějakou minutku nad instantní čas to také vezme.


Pomoc v krizi

Potřebuje podporu a pomoc pro zvládnutí svého trápení?
Prožíváte těžké období? Necítíte se psychicky v pořádku?
Potřebujete se poradit, jak řešit obtížnou životní situaci?


Sdružení ochrany spotřebitelů radí, jak odstoupit od nevýhodných smluv

V době internetových nákupů a telefonického uzavírání smluv se člověk může dostat do různých potíží. Objedná si něco, co nechtěl, nebo odsouhlasí nevýhodnou dohodu. Jak odstoupit od smlouvy a další rady najdete na webu Sdružení ochrany spotřebitelů, kde jsou mimo jiné zveřejněny vzory dopisů právě pro odstoupení od smlouvy a pro různé další situace, do kterých se jako spotřebitelé můžete dostat.


Vzory smluv

Také občas potřebujete vzory smluv? Zkuste například využít smluvní vzory zdarma z webu.


Zachraňte jídlo...

Témat, kterými se zabýváme v našem komunitním centru je hodně. Jedno z našich oblíbených je zdravý životní styl, zdravé vaření a hlavně odpovědný přístup k životu.
Někdo má jídla více než spotřebuje, někomu může jídlo scházet. Co s tím, řeší řada webů, např. právě ten pod názvem "Zachraňme jídlo".


Zajímavé aplikace, které mohou zachránit život

Nadace Vodafone CZ pracuje na aplikacích pro telefony, které jsou určeny pro oběti trestných činů.
Záchranka
Bright SKY – pro oběti domácího násilí
Aplikace ECHO – pátrání po pohřešovaných dětech